LO Trøndelag sammen med LO-sekretær Kathrine Haugland Martinsen, besøkte nylig SINTEF i Trondheim.
I et møte som tydelig viste verdien av tett samspill mellom forskningsmiljøene og fagbevegelsen. Besøket ga innsikt i både pågående forskning, laboratorier og utviklingen av sentrale kunnskapsmiljøer, samtidig som betydningen av organisert arbeidsliv stod sentralt i samtalene.
Under besøket ble det blant annet orientert om forskningsaktiviteten ved SINTEF Ocean, SINTEF Energi og SINTEF Industri, og delt kunnskap om utviklingen av Norsk havteknologisenter på Tyholt. Flere sentrale faglige og administrative ledere fra SINTEF og NTNU deltok i møtene og presentasjonene.
I møtet ble det også løftet fram at rundt 150 av SINTEFs ansatte er medlemmer i LO, selv om flertallet i dag er organisert i andre hovedsammenslutninger. Dette understreker at LO allerede har en tydelig tilstedeværelse i forskningsmiljøene – og at dette er et område med potensial for videre samarbeid og organisering.
– For vår del er samspill med LO svært viktig, og vi tror det blir enda viktigere i tiden som kommer, var et tydelig budskap fra vertskapet.
Vertskapet uttrykte også ønske om mer samarbeid fremover, og åpnet for tilsvarende møter med styrer, komiteer, utvalg, forbund og besøk fra LO sentralt. Målet er å styrke dialogen mellom fagbevegelsen og kunnskapsmiljøene, særlig i møte med store samfunns- og teknologiske omstillinger.