Beredskap for fagbevegelsen

Gå til hovedinnhold Gå til navigasjon

Tillitsvalgte, industri og myndigheter samlet om beredskap

Torsdag 29. oktober samlet LO Agder tillitsvalgte og medlemmer til beredskapskonferanse på Hotel Norge i Kristiansand. Temaet for kvelden var hvordan fagbevegelsen, myndighetene og næringslivet sammen kan bidra til et tryggere og mer robust samfunn.

Beredskap angår oss alle

Innledningsvis pekte Ingunn Reistad Jacobsen fra Fagforbundet på den viktige rollen tillitsvalgte spiller i en beredskapssituasjon. De ansatte representerer verdifull kompetanse og lokalkunnskap som er avgjørende når kriser oppstår, og de tillitsvalgte er en viktig bro mellom ledelse og ansatte.

Ole Kristian Henriksen fra Glencore Nikkelverk fortalte om virksomhetens omfattende beredskapsarbeid og hvordan bedriften også støtter samfunnet rundt seg når det trengs. Da brannen i Markens gate brøt ut fjerde juledag i fjor, stilte åtte ansatte fra Nikkelverket opp innen ti minutter for å bistå nødetatene. Han understreket betydningen av godt samarbeid mellom industri, politi, brannvesen og helse, samt viktigheten av kontinuerlig øving gjennom hele året.

Videre fikk deltakerne innblikk i Norges digitale beredskap ved Lars Edvard Storjord fra Nkom. I en tid der samfunnet er stadig mer digitalisert, understreket han betydningen av sikre og robuste kommunikasjonsnett som fungerer også når samfunnet settes på prøve. God digital beredskap er en forutsetning for at både nødetater, offentlige tjenester og næringsliv skal kunne opprettholde kritiske funksjoner i en krisesituasjon.

Kvelden ble avsluttet med et innlegg fra Agder heimevernsdistrikt 07, som delte sine perspektiver på totalberedskap og samfunnssikkerhet. Samlet ga konferansen et tydelig bilde av at beredskap er et felles ansvar, og at de tillitsvalgte og arbeidstakernes kompetanse er en viktig del av samfunnets evne til å håndtere kriser når de oppstår.

 

Kontakt