Telefon: 47 45 48 33
E-post: martha.simonsen@lo.no
Alexander har lang fartstid i fagbevegelsen, og det var nettopp her hans politiske engasjement startet.
Alexander har lang fartstid i fagbevegelsen, og startet forsiktig som vara i Fagforbundet og den gang LO Vest-Agder, før han ble fast medlem begge steder. Deretter ble han leder både av Fagforbundet Agders ungdomsutvalg og LO Agders ungdomsutvalg, før han høsten 2022 tok steget ut av regionen og inn i hovedstaden som nestleder av Fagforbundets sentrale ungdomsutvalg. I januar i år ble han valgt som foreningsleder av Fagforbundet Kristiansand.
Opprinnelig er den unge venndølen utdannet barne- og ungdomsarbeider, og har jobbet med barn og unge med nedsatt funksjonsevne i Kristiansand kommune.
Om engasjementet sitt i fagbevegelsen, forteller Alexander at det handler om at LO er en garantist til lave forskjeller, maktfordeling og samhold.
– Det å være medlem i et LO-forbund er mer enn bare sikkerhet på jobben. LO er jo svært politiske og det mener jeg er helt rett. Å være over 1 million medlemmer som kjemper for rettferdighet så kan ikke LO sitte stille i båten. De må bruke den kraften de har.
Og det er fagbevegelsen som får æren for Alexanders politiske engasjement.
– Det var fagbevegelsen som tente mitt politiske engasjement. Jeg hadde aldri vært politisk aktiv eller interessert i det hele tatt. Så fikk jeg en bok av LOs ungdomssekretær, som het «Velferdsprofitørene» skrevet av Linn Herning. Den forklarte hvordan våre skattepenger går til eiere av private sykehjem, skoler, asylmottak og barnehager sine lommebøker og ikke til brukerens beste. Det var en helt ny verden for meg, og det ble da min første ordentlige politiske sak som jeg interesserte meg i, forteller han.
Det er ingen tvil om at Alexander brenner for en rettferdig velferdsstat.
– Jeg brenner fortsatt for den offentlige velferdsstaten og at skattepengene ikke skal gå til mangemillionærer i Sveits. De siste årene så har jeg lest meg mye mer opp på pensjon. Dersom man klarer å lære om pensjon uten å bli provosert så er det all respekt til den som klarer det. For det klarte ikke jeg. Så livsvarige og kjønnsnøytrale pensjon er uhyre viktig, understreker Alexander, før han går videre til psykisk helse.
– Til slutt så vil jeg nevne psykisk helse. Det er jeg veldig opptatt av, også fordi jeg har vært i det selv, og har kjent på hvordan det er å kjenne på følelsen av å ikke bli hørt eller trodd.
Alexander mener at det organiserte arbeidslivet burde være normen.
– Spørsmålet burde ikke være «Er du organisert?», men heller; «hvor er du organisert?»
Fagforeningsfradraget drar han frem som et viktig virkemiddel for å bidra til økt organisasjonsgrad, noe han mener burde utvikles og styrkes. Og han ønsker mer av historien til fagbevegelsen inn i skolen.
– Historien om fagbevegelsen, arbeidsliv, og rettigheter og plikter burde være en del av læreplanene. Det kan være vanskelig å vite at det er noen som har kjempet for de rettighetene du har nå og at det er ikke en naturlov at det skal være sånn. At folk må fortsette å organisere seg for å beholde de rettighetene vi har i dag, mener Alexander.
For unge LO-medlemmer inn i valget, er Alexander klar på at bolig er en viktig politisk sak.
– Her er LOs medlemsdebatt er en gullgruve. 114 000 LO medlemmer som gir en god indikasjon på hva vi som politikere må jobbe med, blant annet full lønn under sykdom og gratis tannhelse. Det som også er interessant i den undersøkelsen er å se hva de unge er mest opptatt av. Da kommer bolig opp som en viktig sak. Det er absolutt noe som kan jobbes for politisk, både lokalt og sentralt.
Om han selv kommer inn på Stortinget, vil Alexander fortsette å jobbe for å styrke fagforeningene.
– Som nevnt tidligere så mener jeg at LO er den største faktoren til rettferdig fordeling og trygge arbeidsvilkår. Så det å legge forholdene til rette for fagforeningene er helt essensielt. Utenom det så mener jeg at Arbeidstilsynet burde styrkes gjennom økt bemanning slik at de får større mulighetsrom til å dra ut og gjennomføre tilsyn, forteller han.
Lokalt vil Alexander kjempe for læreplassgaranti, for å gjøre det mer attraktivt for unge å velge yrkesfag. Her legger han særlig vekt på at helsesektoren sliter med bemanning, og at dette vil være et godt virkemiddel for å møte utfordringen sektoren står ovenfor.
– Det å få på plass en læreplassgaranti vil kunne bidra til at flere elever tar yrkesfag, kommunen og bedriftene får unge, dyktige fagfolk, og vi får flere ut i jobb. Det er ikke noe hemmelighet at helse allerede nå sliter med bemanning, og kommer til å slite i årene som kommer. Så det å starte tidlig med å rekruttere inn unge, og med riktig kompetanse vil være utrolig viktig for blant annet helsesektoren fremover.
Tilknytningen Alexander har til fagbevegelsen, mener han er en styrke for LO-medlemmer når de nå skal stemme ved valget i høst.
– Først og fremst er jeg fagforeningsmann. Jeg er vant til å kjempe for medlemmenes saker, og det vil jeg fortsette med. Det er ingenting mer verdifullt enn å snakke med tillitsvalgte eller medlemmer som kan fortelle hvordan hverdagen deres faktisk er, og hvordan vi kan jobbe politisk for å gjøre den enda bedre, i følge Alexander.
Selv om det er mange saker som engasjerer og opptar tiden til Alexander, er det psykisk helse han trekker frem når han får spørsmål om å trekke frem en hjertesak.
– Jeg tror nok psykisk helse er min største hjertesak nå, spesielt siden jeg er fra Agder. Vi har blant de dårligste forutsetningene for å få psykisk helsehjelp. Vi har altfor få psykologer, og spesielt altfor få lavterskel tilbud. Det burde ikke være en venteliste på 6 måneder før man får prate med noen. Det burde være flere tilbud som ikke krever en henvisning fra legen som skal innom en enorm papirmølle før den eventuelt når frem til en person. Forebygging er noe av det viktigste vi kan gjøre. Vi har ikke råd til å fortsette som vi gjør nå, avslutter han bestemt.
Telefon: 47 45 48 33
E-post: martha.simonsen@lo.no