Mette-Gro Karlsen fra Moss er 6. kandidat på Østfold Arbeiderpartis liste til høstens stortingsvalg, og «risikerer» å måtte melde seg til tjeneste på Stortinget som vara. – Jeg håper at jeg får mulighet til å møte på Stortinget så jeg kan både lære mer og gjøre det jeg kan for de sakene jeg tror på!
Jeg ønsker meg et samfunn hvor vi tar vare på hverandre og kloden vår!
Som 6. kandidat for Østfold Arbeiderparti er Mette-Gro Karlsen «bare» et brakvalg for Ap unna å ende med varaplass til Stortinget. Om det skulle skje, er hun mer enn klar til å bidra. – Men uansett hva det ender med og hvilken arena jeg befinner meg på, skal jeg kjempe for de sakene som er viktige: som arbeidslivspolitikk, sykelønnsordning og familiepolitikk.
– At jeg er spesielt opptatt av familiepolitikk, har nok litt sammenheng med at jeg jobber med familier i Home-Start og er mamma til to barn.
De som kjenner henne fra lokalpolitikken, har også erfart hennes store engasjement for å hindre konkurranseutsetting av helse- og andre offentlige tjenester.
– Ja, det er selve grunnfjellet for en god, offentlig velferd som skal være lik for alle.
Mette-Gro ønsker et samfunn hvor alle skal ha tilgang til de samme godene og mulighetene. Skal vi få til det, må vi styrke grunnbemanningen i kommunene og styrke tjenestetilbudet innenfor det handlingsrommet som er mulig, påpeker hun.
– Det betinger et fortsatt rødgrønt politisk styre i dette landet, og med Arbeiderpartiet ved roret!
Tidlig politisk oppvåkning
Mette-Gro er født og oppvokst i Sarpsborg, og fikk sin politiske oppvåkning midt på 90-tallet.
– Jeg ble dratt med på lokale AUF-fester i alt for ung alder av min storesøster og forbilde Linda, og ble fort betatt av både det sosiale samværet og politikken. Det lå nok latent i meg, da jeg alltid har vært opptatt av rettferdighet. Allerede i tidlig alder ble jeg bevisst på at det var store forskjeller på folks muligheter, ut fra hvem foreldrene var, hvor man bodde, etnisitet, kjønn osv.
Faren var Borregaards-arbeider og moren jobbet på et sykehjem, hvor hun også var tillitsvalgt. Det resulterte i mange gode fagpolitiske samtaler i hjemmet.
– Dessuten elsket jeg å stå på en scenen som barn, som jeg fikk utfoldet gjennom Masken barneteater. Blant annet delte jeg hovedrollen i musikalen «Annie» med Cici Henriksen og Malin Schavenius. Også det har vært en god ballast å ha da jeg skulle inn på den politiske scenen.
Russ og kommunestyrepolitiker
Allerede som 18-åring ble Mette-Gro valgt inn som vara til bystyret for Sarpsborg Arbeiderparti mens hun fortsatt var russ – blant annet sammen med Sindre Martinsen-Evje.
– Jeg husker godt jeg møtte som vara på et formannskapsmøte, hvor jeg stemte for å inndra skjenkebevilling for den eneste utelivsaktøren i Sarpsborg med alkoholservering som hadde 18-års aldersgrense. Det fikk gjennomslag, og dermed mistet både jeg og av vennene mine det eneste utelivstilbudet vi hadde. Gjett om jeg fikk høre det!
Mette-Gro ler godt av minnene, men er fortsatt ikke i tvil om at det var en riktig beslutning.
I 2023 forsvant hun ut av politikken. Ungdommen var blitt ung voksen, og livet hadde fått mye annet påfyll.
– Men jeg visste innerst inne at jeg ville komme tilbake til politikken på ett eller annet tidspunkt. Når du først har opplevd at det er mulig å påvirke samfunnet, er det vanskelig å gi slipp.
Suste rundt på Blindern
Mette-Gro flyttet til Nesodden, ble gift - og «suste litt rundt på Blindern» i flere år.
– Jeg startet på sosialantropologistudier, men hoppet over til statsvitenskap - uten at jeg kom i mål med noe. Deretter fulgte en periode med ulike jobber – blant annet på pub, café, institusjonskjøkken etc.
– Det var først etter at jeg hadde fått barn at jeg fullførte en bachelorgrad innen tverrfaglig kjønnsstudier, etter å ha kombinert studier med «livets harde skole».
– De erfaringene tok meg inn i en mer sosialfaglig retning. Etter å ha jobbet som frivillig på et krisesenter for menn i Oslo, fikk jeg tilbud om et fast vikariat på samme sted – som jeg takket ja til.
I 2012 gikk flyttelasset til Moss og Jeløy. Savnet av Østfold-sjela ble for stor, og mannen gikk med på et kompromiss.
– Han jobber på Nationaltheatret, og syntes det ble for langt å pendle fra Sarpsborg. Slik endte vi i Moss, hvor vi har stortrivdes fra første stund. Nå føler jeg meg som ekte mossing!
Mette-Gro hadde vært litt politisk engasjert de siste årene på Nesodden, men det var først etter at familien hadde etablert seg i Moss at det politiske kraften fikk fritt utløp.
Trives i tillitsvalgtrollen
Den første smaken av tillitsvalgtrollen, fikk hun under ansettelsen i NAV. Den gang som vara, men det ga mersmak!
– Da jeg fikk jobb i Kirkens Bymisjon i 2021, ble jeg ganske raskt tillitsvalgt for Østfold. Nå er jeg nylig også blitt tillitsvalgt på regionnivå, og er 40 prosent frikjøpt i rollen.
– Det er noe med forholdet menneske og samfunn som trigger meg veldig. At man som organisert arbeidstaker kan bruke makta si opp mot ledelsen. Alene er vi små og svake, mens sammen kan vi flytte fjell!
– I tillegg er det veldig spennende å kunne bruke lovverket til å hjelpe folk som står i tilspissede situasjoner på jobben. Og jeg trives også veldig godt med organisasjonsutvikling. Jeg kan trygt anbefale andre å bli tillitsvalgt dersom muligheten byr seg. Det er utrolig givende!
Mette-Gro har engasjert seg dypt i lokalpolitikken for å hindre konkurranseutsetting av helse- og andre offentlige tjenester.
Vi står foran et veivalg
I februar 2021 ble hun leder av Moss Arbeiderparti, og har siden vært svært synlig i lokalpolitikken. Får hun sjansen til å påvirke også rikspolitikken, vil hun gripe den med begge hender.
– Jeg synes det er litt synd at Moss ikke fikk en representant høyere opp på lista, men jeg er innstilt på å gjøre en god valgkamp så det gir best mulig uttelling også for Moss Arbeiderparti. Vi er et lokalparti med sterke stemmer og med tydelige hjertesaker som fortjener å bli hørt!
Hvordan vil du beskrive dine politiske ambisjoner?
– Jeg elsker å drive med politikk og politisk arbeid og vil fortsette å ta på meg verv og ansvar så lenge partiet ønsker det. Og jeg håper inderlig at jeg får mulighet til å møte på Stortinget så jeg kan både lære mer og gjøre det jeg kan for de sakene jeg tror på!
Hun nøler ikke med å beskrive det kommende stortingsvalget som et verdivalg.
– Det er en floskel som blir løftet fram foran de fleste valgene. Men denne gangen har den mer relevans enn noen gang om vi ønsker å beholde de felles godene vi har oppnådd. Gjennom siste stortingsperiode har det skjedd mye bra innen områder som skole, helse, sikkerhetspolitikk og folks generelle økonomi, som nå er i spill.
– Samtidig tar det tid å nå alle målene, derfor er det viktig at Arbeiderpartiet får fortsette å styre den rødgrønne skuta i samme retning i fire nye år.
Et budskap til LO-medlemmene
Mette-Gro har en klar oppfordring til deg som LO-medlem i den anledning:
– Du har alt å tjene på en god sosialdemokratisk politikk, med fokus på å skape trygge arbeidsplasser og å få flere ut i arbeidslivet. Sammen kan vi styrke trepartssamarbeidet, hindre privatisering og sørge for at sykelønnsordningen ikke blir rasert!
- Tom Helgesen - Totalmedia
Fakta
Navn: Mette-Gro Karlsen Alder: 43 år Bosted: Moss Sivilstatus: Gift, 2 barn Jobb: Koordinator for Home-Start Tillitsverv og politiske engasjement: Tillitsvalgt Kirkens bymisjon Østfold, 40 prosent frikjøpt Medlem i Fagforbundet Leder i Moss Arbeiderparti Medlem av kommunestyret i Moss Aktuell: 6. kandidat for Østfold Arbeiderparti til stortingsvalget i 2025