Ole Andreas Magerøy har vært med å vedta LOs krav for årets lønnsoppgjør. Hovedkravet er økt kjøpekraft, hvor lavlønn og likelønn skal prioriteres.
Ole Andreas Magerøy er Innlandets vararepresentant til LOs representantskap. Han ble valgt inn på LO Innlandets regionkonferanse høsten 2025.
– Jeg synes det er spennende å få være med på å påvirke rammene for årets tariffoppgjør. Dette er første gang jeg deltar i en slik prosess, sier Magerøy.
– Mange holdt gode innlegg og det er lærerikt å høre så mange ulike synspunkter på saker jeg kanskje ikke har tenkt over tidligere, fortsetter han.
I tillegg til å være vår vararepresentant til LOs representantskap, er han maskinfører hos Veidekke, nå 100 prosent frikjøpt som tillitsvalgt for Veidekke Anlegg, i tillegg til å være styremedlem i Norsk Arbeidsmandsforbund avdeling 5 Innlandet.
– Jeg ønsker å bruke plassen i representantskapet til å fremme det vi blir enige om i LO Innlandet. Jeg er valgt av dem, og de har gitt meg tillit til å stå for det vi stemmer over på regionkonferansen. Så får vi se hvilke temaer som dukker opp etter hvert, sier Magerøy.
LOs representantskap er LOs høyeste myndighet mellom kongressene. Representantskapet består av LOs sekretariat, representanter fra forbundene og en representant fra hvert fylke.
LO-leder Kine Asper Vistnes la fram sekretariatets utkast til tariffpolitisk uttalelse, som legger grunnlaget og rammene for årets hovedoppgjør. Hovedkravet er økt kjøpekraft, hvor lavlønn og likelønn skal prioriteres. Les den vedtatte uttalelsen her.
– Lønnskamp handler ikke om å ha rett, men om å få rett – ikke bare en gang, men gang på gang, og hver gang, sier Vistnes fra talerstolen.
Både Kine og andre som tok ordet fra talerstolen var opptatte av AFP-ordningen (avtalefestet pensjon). Det er også Magerøy.
– Jeg er glad for at det er enighet om å utsette saken om AFP-ordningen til neste år. Det gir oss tid til å sikre forslaget innad i alle forbundene, slik at vi står sterkt og med bred enighet i LO. Slik jeg opplever situasjonen nå, er dette siste mulighet til å få på plass en god AFP-ordning for våre medlemmer. Kommer vi ikke til enighet innen 2027, frykter jeg at vi kan risikere å miste hele ordningen på sikt, avslutter Magerøy.
I tråd med LO-kongressens vedtak skal LO legge frem forslag til endring i AFP-ordningen i forkant av neste års mellomoppgjør.