I dag ble LOs nye ledelse valgt av kongressen til stående applaus. Kine Asper Vistnes er valg til ny LO-leder. I ledelsen er det også valgt inn to innlendinger: Henriette Jevnaker fra Fagforbundet og Frode Engen fra Norsk Arbeidsmandsforbund.
Henriette Jevnaker, som i dag ble valgt til 1. nestleder i LO er opprinnelig fra Jømna, sør for Elverum, men er bosatt i Oslo. Frode Engen, som ble valgt inn som LO-sekretær i den nye ledelsen, kommer fra Vestre Toten hvor han også har sittet i kommunestyret.
– I dag har kongressen valgt ny ledelse. Vi gratulerer den nye ledelsen og ønsker dem lykke til med de oppgaver som venter. Ekstra artig er det at to i ledelsen har bakgrunn fra Innlandet, sier Iver Erling Støen, regionleder i LO Innlandet, fornøyd.
Det er en stor kabal som skal gå opp når valgkomiteen kommer med en innstilling. De må ta hensyn til bredde i bakgrunnen fra arbeidsliv og forbund, kjønn og kompetanse og denne gangen kom de fram til en enstemmig innstilling som også ble vedtatt i kongressen.
Leder av komiteen, Mette Nord, som også er leder av Fagforbundet, understreket viktigheten av å ha en solid ledelse som kan gjennomføre LOs viktige arbeid i kommende periode. I tillegg er det i år spesielt mange som ikke har tatt gjenvalg, men Nord mente innstillingen komiteen la fram, som kongressen vedtok var en god løsning.
LOs egen organisasjon
LO-sekretær, Kristin Sæther, la fram innstillingen om LOs egen organisasjon. Punktet handler om de interne forholdene i LO, hvordan vi skal organisere det interne arbeidet vi gjør, for å sikre tariffavtaler og organisere arbeidsplasser.
Gjentagende fra talerstolen var satsing på ungdoms- og studentarbeid og mange tok ordet for å snakke om sommerpatruljen og lærlingpatruljen. LOs lokalorganisasjoner, “LO i-er", var også noe som gikk igjen.
LO Innlandets egen delegat og leder i LO i Sør-Østerdalen, Tor Kristian Godlien, brukte sin tid på talerstolen til å snakke opp lokalorganisasjonene. Maria Aksberg var også på talerstolen under saken om LOs egen organisasjon, og snakket om viktigheten av at fagbevegelsen står samlet samtidig som det er viktig med meningsbrytning og meningsmangfold.
Hilsningstaler, gaveoverrekkelse og kultur
Torsdag fikk LO-kongressen besøk av Shaher Saed, leder for den palestinske fagforeningen PGFTU. Saed snakket om undertrykkelsen palestinerne utsettes for på Gaza og på Vestbredden og om en arbeidssituasjon med høy arbeidsledighet og med arbeidere som ikke får utbetalt lønnen sin.
– Jeg står foran dere i dag med et hjerte fylt med smerte og håp. Jeg hilser dere med takknemlighet for anerkjennelse og støtte. Vårt folk fortsetter å bli utsatt for folkemord. Det finnes verken sosial rettferdighet eller anstendighet under okkupasjonen, sa Saed via en tolk.
– Oljefondet fra Norge bidrar med investering i bosettinger og bidrar til å opprettholde okkupasjonen. Det må stoppe, la lederen i den palestinske fagforeningen til.
Kongressen fikk også en videohilsen fra, Luc Triangle, generalsekretær i ITUC.
– We share the value that du uphold in Norway, we have built our movements by learning by each other. In solidarity. The world shows us that victory cannot be taken for granted. We stand in a crossroads where inequality is rising, but you in Norway show that there is another way, not because of luck but because of strong unions, sa Triangle.
LO-kongressen ble også hilset av Johan Lindholm fra svenske LO.
– Solidaritet og kollektive løsninger er ikke avlegs, det er framtiden, sa Lindholm.
– Vi er arbeiderbevegelsen. Vi vil forandre vårt samfunn til det bedre og det vil vi gjøre her og nå. Vi tror på framtiden og at den tilhører oss alle like mye. Når vi er enige er vi uslåbare. Tilsammen er vi sterke, sa den svenske LO-lederen.
Lindholm avsluttet med å takke Peggy Hessen Følsvik for arbeidet og styrken hun har vist i sin tid som LO-leder.
Dagens kongress ble åpnet med allsang, etterfulgt av gaveoverrekking fra Sparebank 1 til Norsk Folkehjelp. Folkehjelpas generalsekretær, Raymond Johansen, mottok pengegaven.
– Ytringsfriheten er truet og fascismen er på frammarsj og ønsker å rive ned det vi har bygget opp. Norsk Folkehjelp er viktigere enn noensinne, sa Johansen til forsamlingen og la til,
– For Norsk Folkehjelp betyr det enormt mye å ha en million mennesker kollektivt i ryggen. Det gir styrke! Folk forandrer verden og det er alle her i salen med på.