Arbeidsgiverne må begynne å likebehandle deltidsansatte

Gå til hovedinnhold Gå til navigasjon
Nærbilde av kvinne i helsesektoren. Foto.

Arbeidsgiverne må begynne å likebehandle deltidsansatte

LO forventer at arbeidsgiverne stanser sin diskriminerende praksis av deltidsansatte.

Et likestilt arbeidsliv

I dag er situasjonen slik at deltidsansatte ikke får overtidsbetaling før de har jobbet like mye som en heltidsansatt – altså tilsvarende 100 prosent stilling. All arbeidstid ut over egen stillingsprosent regnes som mertid, ikke overtid.

– Det betyr at mange deltidsansatte jobber svært mange ekstra timer uten å få det tillegg heltidsansatte får for den samme innsatsen, sier LOs nestleder Henriette Jevnaker.

Urimelig og i strid med likebehandling

LO mener dette er urimelig og i strid med prinsippet om likebehandling. Når du selger fritiden din, skal du kompenseres på samme måte uavhengig av stillingsprosent. En EU-domstol har fastslått at det er diskriminerende mot deltidsansatte at bruk av deres fritid ikke kompensert for, slik det er for heltidsansatte. En tingrettssak fastslår det samme.

Søndre Østfold tingrett har dømt Coop Øst til å betale André Kaldal 205 340 kroner for det økonomiske tapet han har lidt ved å jobbe mer enn stillingsprosenten uten å ha fått betalt overtid.

Portrettfoto av Henriette Jevnaker ute.
– Dommen er en svært viktig seier for alle deltidsansatte, og for hele fagbevegelsen, sier Jevnaker.

Vil øke forutsigbarheten

Hun sier at dommen vil gi reelle stillingsbrøker og flere heltidsansatte, og det vil øke forutsigbarheten for arbeid og inntekt for ti-tusenvis av deltidsansatte arbeidstakere.

Jevnaker mener dette er og viktig for likestillingen i Norge. Vi vet at deltid ofte ikke er et reelt valg fra den enkelte, men et strukturelt problem. Det rammer særlig kvinner, og lavtlønnede.

– Dette har betydning for alle deler av norsk arbeids- og samfunnsliv, både i privat og offentlig sektor, sier LOs nestleder.

Flere dommer

Dommen føyer seg inn i rekken av tidligere avgjørelser fra EU-domstolen, og fra domstoler i Danmark og Tyskland. I Sverige har partene allerede endret sine tariffavtaler i tråd med dommene.

– Dette er et klart signal til arbeidsgivere også her i landet om at den ulovlige og diskriminerende praksis av deltidsansatte må opphøre. LO forventer nå at hovedorganisasjonene på arbeidsgiversiden vil medvirke til det, sier Henriette Jevnaker.

Dommene vil trolig føre til at langt flere får reelle stillingsbrøker og heltidsstillinger, og dermed mer forutsigbarhet i både arbeid og inntekt for titusenvis av ansatte. I tillegg vil avgjørelsene få betydning for alle deler av norsk arbeidsliv, både privat og offentlig, fordi de avklarer tolkningen av EU-dommene som allerede er en del av norsk rett gjennom EØS.