EU: Penger for tog.

Gå til hovedinnhold Gå til navigasjon
Helge Sunde / Samfoto / NTB Du skal nå kunne få penger om toiget er forsinket

EU: Penger for tog.

Nå skal det ikke bare bli buss for tog, men også kontanter ved tog som er forsinket mer enn 100 minutter. Europaparlamentet godkjente nylig nye regler for togpassasjerers rettigheter og selv om man ikke kommer helt opp på samme nivå som flypassasjerenes rettigheter, begynner det å ligne. Det kommer regler for at man skal kunne få penger til mat og drikke om toget er forsinket for mye, eventuelt også overnatting.

Reglene skjerper også togenes krav til å kunne ta med funksjonshemmede og ikke minst et krav fra de grønne, om å få flere sykkelplasser om bord.

Svakheten etter manges meninger er at det ikke er et absolutt krav at man skal kunne reservere billetter sammenhengende på flere strekninger uavhengig av hvilket selskap som opererer linjen, slik som man kan gjøre i flytrafikken.

I løpet av en ni års overgangsperiode skal imidlertid de ulike togselskaper bestrebe seg på å utarbeide et mer felles reservasjonssystem som gjør det mulig å krysse EUs landegrenser på en billett.

Men da snakker vi om år 2030!

Les mer.