På oppdrag fra LO har Fafo gjennomført dokumentasjonsprosjektet ”De nordiske modellene etter 2000”, med fokus på utviklingen i de nordiske landene under ulike regjeringer.
- Det er tydlige poltiske forskjeller mellom den rødgrønne regjeringen og de borgerlige partiene i arbeidslivspolitikken. Det sa LO-leder Roar Flåthen i sin innledning på SAMAKs årsmøte i Stockholm.
I dag lanseres forskningsprosjektet NorMod 2030 – ledet av norske Jon M. Hippe. Målet er å fornye og forsterke den nordiske modellen.
Se diskusjonen mellom arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (A), leder for Stortingets arbeids- og sosialkomité Robert Eriksson (FrP), politisk redaktør i VG Hanne Skartveit og nestleder i Fagforbundet Mette Nord.
Fafo-rapporten "Innmeldt, utmeldt eller påmeldt? Et annet bilde av utenforskap i Norge"
Høyrepartiene både i Sverige og Norge vil putte alle som på et tidspunkt står utenfor arbeidslivet i boksen ”utenforskapet”. De snakker om samfunnstapere, velferdsfella, trygdemisbruk og en stor arbeidskraftreserve. Følg seminaret 9. mars fra kl. 08.30.
Opptak fra frokostmøte om fagbevegelsens stilling i Norden.
© Landsorganisasjonn i Norge, Org nr. 971 074 337