Prosjektrapport om Colombia
I Colombia blir flere medlemmer av fagbevegelsen drept hvert år enn i resten av verden til sammen. 26 er drept siden januar 2008, og flere fikk drapstrusler. Fem norske deltakere ved Geneveskolen har laget en rapport om forholdene.
Mange Colombianske arbeidere blir fengslet uten grunn. Innbrudd hjemme hos tillitsvalgte og i fagorganisasjonenes kontorer øker – det gjør også vold mot kvinner i fagbevegelsen. De paramilitære, ofte i samarbeid med de militære, er ansvarlige i de fleste tilfeller. 95 prosent av de ansvarlige blir aldri tiltalt og straffet (impunity).
I 2004 ba fagbevegelsen om opplysninger om resultatene av 1.200 saker, og kun én var blitt dømt. Myndighetene driver en kampanje for å tilintetgjøre fagbevegelsen, og lovverket er blitt endret for å dempe fagorganisertes rettigheter. Det blir stadig vanskeligere å registrere en fagforening. Arbeidere både i offentlig og privat sektor sies ofte opp, og bedrifter stenges for så å bli åpnet igjen under et nytt navn.
Kooperative foreninger er en økende problemstilling i Colombia. Her har arbeiderne ingen rettigheter i forhold til pensjon, trygd, forsikring, retten til å organisere seg, overtidsbetaling. Det er en bevisst politikk å privatisere offentlig sektor. Arbeidere i både privat og offentlig sektor sies opp for så å ansettes i samme bedrift med nytt navn ofte i internasjonale selskaper hvor arbeiderne nektes å organisere seg. Det er et mål å utrydde tillitsvalgte. ILO og FN har påpekt brudd på menneskerettighetene. Lovverket er blitt endret for å dempe fagorganisertes rettigheter. Fagorganisasjonene svartmales bevisst gjennom utsagn som skal forbinde dem med gerillijagrupper.
De har ingen trygderettigheter eller forsikring. Fagorganisasjoner svartmales bevisst gjennom utsagn som skal forbinde dem med geriljagrupper.
Colombia har ratifisert alle ILOs kjernekonvensjoner. Likevel er det i realiteten ingen organisasjonsfrihet i Colombia, og mindre enn fem prosent av arbeiderne er organisert. Arbeidsstyrken er ca 16 millioner, mens kun 49.000 er dekket av en avtale. De aller fleste streiker blir erklært ulovlige.
Følger du linken under kan du lese en prosjektrapport fra norske deltakere ved Geneveskolen.
Av: Internasjonal avdeling.
Publisert: 26.06.2008 Endret: 26.06.2008
Til toppen
Tilbake til artikkellisten