LO tar avstand fra israelsk maktbruk

Skriv ut Tips
LOs sekretariat vedtok følgende uttalelse i dag 31. mai:
Foto: Svein Olav Lium

Israels maktbruk mot flåten med mennesker og varer på veg til Gaza, er uakseptabel. Israel har ingen rett til å borde skip i internasjonalt farvann. Det som nå skjer er svært alvorlig og kan ikke forsvares.

 

Israel må umiddelbart avstå fra videre maktbruk og la skipene få fortsette fram til Gaza. Norge og det internasjonale samfunnet må legge press på Israel, slik at landets politiske myndigheter garanterer for sikkerheten til de som er på båtene.

 

Det som nå har skjedd er et overgrep mot de som er skadet og drept og sivilbefolkningen på Gaza. Dette er nok et eksempel på at blokaden må opphøre, og at konflikten må få en politisk løsning. LO støtter regjeringens initiativ om å be FNs generalsekretær iverksette en uavhengig internasjonal gransking av den israelske bordingen av Gaza-konvoien.

 

 

 


Av: Informasjons- og rådgivning.

Publisert: 31.05.2010 Endret: 31.05.2010


Tilbake til artikkellisten
 
Velg distrikt:
Mer om presse
Kontakt
Jenny Ann Hammerø
Avdelingsleder


Kontakt:

Logo

Landsorganisasjonen i Norge
Youngsgate 11
0181 Oslo

 

Telefon: 03200
Telefaks: 23 06 17 43
E-post: lo@lo.no

© Landsorganisasjonn i Norge, Org nr. 971 074 337